Akademia Wodorowa na PG - start 3 i 4 czerwca | Politechnika Gdańska

Treść strony

Wydarzenia

Akademia Wodorowa na PG - start 3 i 4 czerwca

3 - 4 Czerwiec 2023

3 i 4 czerwca na Politechnice Gdańskiej odbędzie się cykl zajęć teoretycznych i praktycznych prowadzonych w ramach Akademii Wodorowej. To pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru, skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, stworzony przez PKN Orlen.

Politechnika Gdańska jest jednym z partnerów merytorycznych tego projektu. W ramach Akademii Wodorowej zajęcia prowadzone są w siedzibie PKN Orlen w Płocku, w siedzibie firmy Toyota oraz na trzech uczelniach. Uczestnicy Akademii po raz pierwszy odwiedzą Politechnikę Gdańską, gdzie będą mogli wziąć udział w kilkunastu wykładach i zajęciach laboratoryjnych.

W sobotę, 3 czerwca, odbędą się cztery wykłady dotyczące m.in. energetyki wiatrowej, chemicznego magazynowania wodoru czy korozji wodorowej i degradacji metali i stopów wykorzystywanych w energetyce. Członkowie Akademii będą mieli również do wyboru cztery bloki zajęć laboratoryjnych. Drugiego dnia w programie jest pięć kolejnych wykładów, wszystkie zostaną poprowadzone przez naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Organizatorem wydarzenia z ramienia PG jest prof. Jacek Gębicki, dyrektor Centrum Technologii Wodorowych.

Program Akademii Wodorowej na PG (docx, 92.35kB)


Spotkanie na PG kończy tegoroczny program Akademii Wodorowej. Od momentu inauguracji przedsięwzięcia, w marcu 2023 odbyło się sześć sesji wykładów. Dwie z nich odbyły się na uczelniach wyższych: Politechnice Warszawskiej i Politechnice Łódzkiej. W pierwszej edycji Akademii Wodorowej udział wzięło 30 studentów i absolwentów z całej Polski zainteresowanych badaniami rozwoju technologii wodorowych.

Uczestnicy Akademii, którzy wykazali się minimum 80-procentową frekwencją i zrealizowali projekt przedstawiony na wykładach otrzymają Certyfikat Akademii H2.

Akademia Wodorowa to program edukacyjny skierowany do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów uczelni wyższych. W 30-osobowej grupie, oprócz przedstawicieli Politechniki Gdańskiej, znaleźli się reprezentanci m.in. Politechnik: Łódzkiej, Rzeszowskiej, Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delf. To studenci i absolwenci nie tylko kierunków związanych z elektromobilnością czy energetyką, ale też np. prawa, zarządzania i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy poznają działania instalacji produkcyjnych funkcjonujących w różnych gałęziach przemysłu, związane z produkcją wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym i kolejowym.