Technologie wodorowe to pojęcie, na które składa się kilka elementów, w tym między innymi: produkcja wodoru, przesyłanie oraz magazynowanie. Pojęcie to staje się coraz popularniejsze, ponieważ w tym właśnie surowcu upatruje się przyszłości energetyki, bowiem jego proces produkcyjny może się odbywać bez emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń dla środowiska.
W bieżącym roku po raz pierwszy prowadzony jest nabór na unikatowy kierunek Technologie wodorowe i elektromobilność. Absolwent to inżynier XXI wieku posiadający kwalifikacje dotyczące technologii wodorowych.
Wykładowcy z trzech wydziałów: Elektrotechniki i Automatyki, Chemicznego oraz Elektroniki i Telekomunikacji przekażą Ci wiedzę teoretyczną oraz poprowadzą ciekawe zajęcia praktyczne – projekty i laboratoria, podczas których zapoznasz się z nowoczesnymi technologiami wytwarzania energii przyszłości, a także zobaczysz świat transportu, który nie potrzebuje węglowodorów.
Kształcenie na kierunku Technologie wodorowe i elektromobilność w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie praktycznej wiedzy z zakresu projektowania i implementacji instalacji oraz układów do produkcji i magazynowania wodoru. Studenci zaznajamiają się między innymi z: zasadami projektowania instalacji elektrycznych, zasadami sterowania urządzeniami elektrycznymi w instalacjach wodorowych, konstrukcją i zastosowaniem maszyn elektrycznych i transformatorów, strukturami i elementami układów napędowych, zasadami działania sieci komputerowych, zasadami trakcji elektrycznej w różnych systemach transportowych. Ponadto, poznają zasady energoelektronicznego przekształcania energii, metody badań materiałów czy technikę mikroprocesorową.
Główne przedmioty w programie studiów Technologie wodorowe i elektromobilność:
- geometria i grafika inżynierska
- podstawy inżynierii materiałowej
- metody numeryczne
- korozja materiałów konstrukcyjnych
- metrologia
- elektrochemiczne źródła energii
- bezpieczeństwo funkcjonalne w technologiach wodorowych
Nabywane umiejętności
Między innymi w zakresie: analizowania i projektowania elementów oraz układów i systemów elektrycznych, wykonywania pomiarów szybkości korozji zachodzącej w materiałach i procesach technologicznych, projektowania i analizowania układów cyfrowych, przeprowadzania bazowej analizy układów energoelektronicznych, konfigurowania napędów elektrycznych, budowania i programowania rozproszonych sieciowych systemów sterowania.
Praca po studiach
Absolwenci Technologii wodorowych i elektromobilności w Politechnice Gdańskiej wyróżniają się konkretną wiedzą i jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: zarządzania i sterowania w energetyce, techniki wysokich napięć, projektowania elektrochemicznych systemów energetycznych, materiałów elektrodowych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: zakładach eksploatujących urządzenia technologiczne, łączeniowe, zabezpieczające, sterujące i pomiarowe zasilane energią elektryczną oraz w firmach działających w obszarze wdrażania i implementacji technologii wodorowych.
Absolwent Technologii wodorowych i elektromobilności w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
- grafiki inżynierskiej,
- metod analizy obwodów prądu stałego i przemiennego,
- projektowania elementów, układów i systemów elektrycznych,
- budowy i działania transformatorów,
- budowy, działania i modelowania maszyn synchronicznych,
- struktury układów napędowych oraz zasilania pojazdów elektrycznych.
Absolwent Technologii wodorowych i elektromobilności w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
- zakładach eksploatujących urządzenia technologiczne, łączeniowe, zabezpieczające, sterujące i pomiarowe zasilane energią elektryczną,
- firmach działających w obszarze wdrażania i implementacji technologii wodorowych.
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ